Oficjalne stanowisko Francji wobec konfliktu
Oficjalne stanowisko Francji wobec konfliktu
PIOTR KASZNIA
z paryża
Setki tysięcy ludzi, niezależnie od możliwości finansowych i mieszkaniowych, gotowe są przyjąć pod swój dach całe rodziny albańskie. Wojna w Jugosławii wywołała we Francji zupełnie nieoczekiwaną falę solidarności z uchodźcami albańskimi. Do połowy kwietnia aż 400 tysięcy Francuzów zgłosiło gotowość udzielenia w swoich domach schronienia uchodźcom z Kosowa. Bombardowania Serbii i oficjalne stanowisko Francji wobec konfliktu popiera znaczna większość francuskiej opinii publicznej. Akcję NATO popiera też większość klasy politycznej, ale reakcja poszczególnych partii na tę wojnę narusza dotychczasowe podziały polityczne.
-- Przedtem była Chorwacja, potem Bośnia, dzisiaj jest Kosowo. Za każdym razem Miloszević stosował politykę ludobójczej czystki etnicznej. Tego nie można było dłużej tolerować -- mówi 30-letni Raphael, ekonomista pracujący w Państwowym Instytucie Statystyki Gospodarczej (INSEE) . -- Uważam też, że NATO powinno zdecydować się na interwencję lądową w Kosowie, jeżeli miałoby okazać się to niezbędne, by ochronić Albańczyków z Kosowa przed zagładą. Mówi się, że z Kosowa uciekło już prawie milion Albańczyków. Jeśli to prawda, to jest to coś niesamowitego. Jak jest to możliwe w sercu Europy w końcu XX wieku?
Jak wynika z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta