Nieruchomość dla cudzoziemca
SEJM
Potrzeba zmian obecnych zasad reglamentacji
Nieruchomość dla cudzoziemca
JERZY PILCZYńSKI
Na jednym z najbliższych posiedzeń Sejm rozpatrzy doroczną informację ministraspraw wewnętrznych i administracji o realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Co roku sprawozdanie takie budzi emocje. Z jednej strony postuluje się liberalizację polityki iprawa w tym zakresie, od tego zależy bowiem możliwość przyciągania do Polski kapitału zagranicznego. Z drugiej strony niektóre partie polityczne, jak np. PSL i ZChN, mocno artykułują obawy społeczne związane z nabywaniem ziemi przez cudzoziemców.
Problem zyskuje dodatkowo na znaczeniu w związku z negocjacjami o przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Będzie to zapewne jedna z trudniejszych kwestii w tych rozmowach.
Polskie prawo -- obowiązuje jeszcze ustawa uchwalona w 1920 r. , choć wielokrotnie nowelizowana -- pozwala cudzoziemcom nabywać nieruchomości, uzależnia to jednak od wcześniejszego uzyskania zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.
W ubiegłym roku minister udzielił 2189 zezwoleń na nabycie nieruchomości oraz 446 zezwoleń na nabycie albo objęcie udziałów lub akcji. Rok wcześniej zezwoleń tych wydał odpowiednio -- 2001 i 487, a także 85 tzw. zezwoleń generalnych na nabywanie akcji spółek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta