Fabryki żywych narządów
MEDYCYNA
Po pięćdziesięciu latach urzeczywistnia się prorocza wizja "Nowego wspaniałego świata"
Fabryki żywych narządów
ZBIGNIEW W OJTASIńSKI
W nowa fazę wkraczają hodowle tkanek w laboratorium, które przestały być wyłącznie marzeniem autorów powieści fantastycznonaukowych. Oprócz kości, mięśni i chrząstek bioinżynierowie potrafią już wytworzyć w probówkach naczynia krwionośne, a nawet całe narządy -- wątrobę, pęcherz oraz cewkę moczową. Niektóre z nich są już wszczepiane pierwszym pacjentom.
Amerykańscy chirurdzy przeszczepili 37-letniemu maszyniście kolejowemu utracony w wypadku kciuk, wyhodowany z pobranych od niego komórek kości przez dr Charlesa A. Vacantiego, dyr. Centrum Bioinżynierii Tkanek Wydziału Medycznego Uniwersytetu Massachusetts w Worcester. Obecnie w podobny sposób lekarze chcą zrekonstruować zdeformowaną klatkę piersiową kilkunastoletniego chłopca. Specjaliści oddziału urologii szpitala wojewódzkiego w Bydgoszczy wszczepili 19-letniemu chłopcu wyhodowaną w laboratorium cewkę moczową. "Nature Biotechnology" informuje, że dr Anthony Atala, urolog Akademii Medycznej Harvarda, wyhodował już ludzki pęcherz i przygotowuje się do pierwszej operacji uczłowieka.
Części zamienne z laboratorium
W przyszłości chorym na miażdżycę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta