Jaki sojusz, jaka strategia
Nie wszyscy są entuzjastami NATO w nowejroli
Jaki sojusz, jaka strategia
Na rozpoczynające się w Waszyngtonie spotkanie przywódców państw członkowskich NATO kładzie się cieniem konflikt w Kosowie. NATO zamierza ogłosić nową koncepcję strategiczną o rozszerzeniu zakresu działań sojuszu poza swoje terytorium w chwili, kiedy nie potrafi zdać w Kosowie testu skuteczności.
Sukces bez jednego wystrzału
Przez wiele miesięcy eksperci ze Stanów Zjednoczonych i pozostałych państw członkowskich NATO pracowali nad tekstem deklaracji. Nowa koncepcja, po przyjęciu podczas szczytu NATO, zmieni charakter sojuszu ztypowo obronnego w strukturę zdolną stawiać czoło nowym, nawet globalnym wyzwaniom. Chodzi tu zarówno o konflikty na tle etnicznym, jak rozprzestrzenianie technologii i broni masowej zagłady czy międzynarodowy terroryzm. Szczyt ma również opowiedzieć się za wzmocnieniem "filara europejskiego" i zapalić zielone światło dla brytyjsko-francuskiej inicjatywy stworzenia europejskich wojsk szybkiego reagowania.
Do czego potrzebne są nam globalne ambicje i nowa doktryna strategiczna NA-TO -- pytają krytycy tej idei. Iprzypominają, że pomyślany pół wieku temu do obrony Europy Zachodniej przed sowiecką inwazją, utrzymania amerykańskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta