Godzenie sprzeczności
Godzenie sprzeczności
ARCHIWUM
Ryzyko to nieodłączny element jazdy, zaś auta nie są stuprocentowo bezpieczne i raczej nie będą. Mogą być i stają się bezpieczniejsze; w każdym razie ich producenci dokładają starań, aby zmniejszyć zagrożenie, którego źródłem może być ruch i konstrukcja samochodu.
Auta poruszają się w nie sprzyjającym środowisku - w otoczeniu podobnych, szybkich pojazdów, co tu ukrywać, stosunkowo mało odpornych na kolizje, gdy wziąć pod uwagę prędkość, jaką mogą osiągnąć. Trudno jednak z tego wyciągać wniosek, że rozwiązaniem byłoby radykalne, konstrukcyjne zmniejszenie prędkości aut. Owszem, ma sens ograniczenie szybkości jazdy w określonych miejscach (miasta, odcinki dróg). Znaczne spowolnienie aut podważyłoby jednak istotę motoryzacji. Można się zastanowić dlaczego ustawicznie rośnie moc silników instalowanych w autach. Otóż, odpowiednia moc pozwala nie tylko szybko (czasami za szybko) jechać, ale jest niezbędna np. przy wyprzedzaniu, umożliwiając sprawne - a więc bezpieczne - wykonanie tego manewru. Konstruktorzy muszą więc godzić przeciwstawne wymagania i zwiększanie bezpieczeństwa samochodów polega od lat na rozwiązywaniu takich problemów.
Wytrzymałość "samochodowa"
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta