Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Godzenie sprzeczności

22 czerwca 1999 | Moje Auto | ZZ
źródło: Nieznane

TECHNOLOGIE: Bezpieczniejsza jazda

Godzenie sprzeczności

ARCHIWUM

Ryzyko to nieodłączny element jazdy, zaś auta nie są stuprocentowo bezpieczne i raczej nie będą. Mogą być i stają się bezpieczniejsze; w każdym razie ich producenci dokładają starań, aby zmniejszyć zagrożenie, którego źródłem może być ruch i konstrukcja samochodu.

Auta poruszają się w nie sprzyjającym środowisku - w otoczeniu podobnych, szybkich pojazdów, co tu ukrywać, stosunkowo mało odpornych na kolizje, gdy wziąć pod uwagę prędkość, jaką mogą osiągnąć. Trudno jednak z tego wyciągać wniosek, że rozwiązaniem byłoby radykalne, konstrukcyjne zmniejszenie prędkości aut. Owszem, ma sens ograniczenie szybkości jazdy w określonych miejscach (miasta, odcinki dróg). Znaczne spowolnienie aut podważyłoby jednak istotę motoryzacji. Można się zastanowić dlaczego ustawicznie rośnie moc silników instalowanych w autach. Otóż, odpowiednia moc pozwala nie tylko szybko (czasami za szybko) jechać, ale jest niezbędna np. przy wyprzedzaniu, umożliwiając sprawne - a więc bezpieczne - wykonanie tego manewru. Konstruktorzy muszą więc godzić przeciwstawne wymagania i zwiększanie bezpieczeństwa samochodów polega od lat na rozwiązywaniu takich problemów.

Wytrzymałość "samochodowa"

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1729

Spis treści
Zamów abonament