Zbyt długa nieobecność
Sprawa Józefa Mackiewicza
Zbyt długa nieobecność
Józef Mackiewicz
ARCHIWUM DOKUMENTACJI MECHANICZNEJ
"Szanowna Pani!
Jestem sympatykiem twórczości Józefa Mackiewicza. Sympatykiem czynnym, jeśli jako drukarz podziemnej Inicjatywy Wydawniczej "Los" (lata 1982-89) przyczyniłem się do zaistnienia kilku broszur zawierających eseje Mackiewicza (np. "Jeszcze jedno słowo honoru", "Kompleks niemiecki", "Nie ma polskiej drogi do wyzwolenia" czy "Ponary-Katyń"). Ostatnio, z ogromnym zdziwieniem odkryłem, iż na naszym - niepodległym już przecież - rynku księgarskim, Józef Mackiewicz istnieje jedynie śladowo. Tak śladowo, iż doprawdy łatwiej było o kontakt z jego tytułami w stanie wojennym aniżeli dzisiaj.
Chcąc wyjaśnić przyczyny takiego stanu rzeczy przeprowadziłem kilka rozmów z osobami niewątpliwie w temacie kompetentnymi. Wnioski do jakich doszedłem, zmuszają do napisania poniższego listu. Mam nadzieję, iż uzyskam od Pani odpowiedź na nurtujące mnie kwestie (...)
Pytanie pierwsze: Dla jakich powodów stopuje Pani krajową edycję prac (tak książek jak nawet fragmentów owych książek, vide oprotestowana przez Panią sprawa druku fragmentu jednej z nich w "Życiu") Józefa Mackiewicza?
Pytanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta