Prenatalna rewolucja
Próbka krwi matki wystarczy, by wykryć wady płodu
Prenatalna rewolucja
Badania prenatalne to kontrola zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jeszcze w życiu płodowym. Dzięki postępowi diagnostyki można je stosować już nie tylko w drugim, ale i w pierwszym trymestrze ciąży. Można więc bardzo wcześnie wykryć poważne wady nie narodzonego jeszcze dziecka. Ważne tylko, by prawo nie stwarzało zbyt wielu barier.
I na razie nie stwarza. Lekarzy nie wiążą nakazy ani zakazy, które nie obowiązywałyby w innych wypadkach udzielania świadczeń zdrowotnych.
Bywało i może być różnie
Nie zakończyła się jednak jeszcze procedura legislacyjna związana z nowelizacją kodeksu karnego i ustawy o zawodzie lekarza. Projekt wniosła do marszałka Sejmu grupa posłów. Rozpatrzyły go już obie izby, ale poprawki Senatu musi jeszcze zaakceptować lub odrzucić Sejm. Potem każdą ustawę podpisuje i kieruje do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw prezydent. Można się spodziewać, że nowelizacja - czym by się skończyła - będzie gotowa najpóźniej jesienią. A nie ma jednomyślności w parlamencie, czy ograniczać badania prenatalne czy zostawić rzecz tak jak jest. Dwudziestu ośmiu posłów zaproponowało wpisanie do nowego kodeksu karnego, obowiązującego od początku września ubiegłego roku, postanowień precyzujących, kiedy możliwe są badania dziecka nie narodzonego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta