Trudniejszy dostęp do publicznych pieniędzy
Trudniejszy dostęp do publicznych pieniędzy
Zaledwie kilkanaście dni po uchwaleniu przez Sejm zmiany przepisów dotyczących wypłat zasiłków chorobowych, ministerstwo pracy proponuje dalsze ograniczenia. Resort rozważa też możliwość likwidacji Funduszu Alimentacyjnego, zaostrzenie wypłat rent inwalidzkich, ograniczenie waloryzacji zasiłków dla bezrobotnych i zasad wypłacania wielu innych świadczeń.
Coraz bardziej powszechne jest przekonanie, że uchwalona dopiero co nowelizacja przepisów o zasiłkach chorobowych nie do końca rozwiąże problem nadużyć. Ministerstwo pracy proponuje więc, by niezależnie od tego, ile pracownik zarabia, wysokość zasiłku chorobowego (i składki) była naliczana od kwoty zarobków nie przekraczającej 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Konieczne są też - zdaniem resortu - zmiany w zasadach wypłacania zasiłku chorobowego po rozwiązaniu stosunku pracy, a więc gdy chory nie jest już pracownikiem. Ministerstwo podejrzewa, że powodem 65-procentowego wzrostu zasiłków chorobowych w sektorze publicznym w 1998 r. (w stosunku do 1997 r.) mogły być właśnie uprawnienia, jakie nabyli pracownicy tego sektora do pobierania zasiłku już po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta