Budżet ma własny problem roku 2000
FINANSE PUBLICZNE
Plany przyszłorocznych wydatków mogą znacznie odbiegać od możliwych do osiągnięcia dochodów
Budżet ma własny problem roku 2000
TOMASZ KACZOR, WOJCIECH MISIňG, ADAM NIEDZIELSKI
Od 1999 roku opracowanie założeń do projektu budżetu państwa stało się ustawowym zadaniem ministra finansów. Ustawa o finansach publicznych nie zawiera jednak przepisów określających formę i treść założeń ani tryb postępowania z dokumentem przedkładanym przez ministra finansów i jego roli w procedurze tworzenia rządowego projektu ustawy budżetowej. Składając dokument odnoszący się do przyszłorocznego budżetu państwa, minister finansów spełnił ustawowy obowiązek. Co więcej, powstały aż dwie wersje założeń -- niestety, większa liczba dokumentów nie oznacza lepszej ich jakości. My zajmiemy się wersją drugą, datowaną 1 lipca 1999 r. 13 lipca zostały przyjęte przez rząd założenia makroekonomiczne budżetu. Rada Ministrów odrzuciła natomiast limity wydatkowe wyznaczone przez Ministerstwo Finansów w "Założeniach". O tym, czego można się spodziewać, piszemy w zakończeniu tekstu.
Punkt wyjścia -- nieokreślony
Budując plany na przyszłość powinniśmy wiedzieć, "na czym stoimy". W przypadku konstrukcji budżetu, oznacza to znajomość przewidywanej realizacji budżetu w bieżącym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta