Nagroda za utracone pieniądze
Nagroda za utracone pieniądze
Kontrowersyjny biznesmen z premierem w Japonii
Skarb państwa utracił w 1996 roku kontrolę nad Polskim Funduszem Gwarancyjnym SA (PFG) i tym samym nad kilkuset milionami złotych. Choć Ministerstwo Skarbu zapowiadało odzyskanie tych pieniędzy, do dziś wsprawie nic się nie dzieje. Tymczasem biznesmen Ludwik Klinkosz, prezes jednej z firm, które przejęły dawny PFG, był z premierem Buzkiem w Japonii.
W 1994 roku do Agencji Rozwoju Gospodarczego wniesione zostały akcje spółek giełdowych (Elektrimu, Banku Rozwoju Eksportu, Animeksu, Universalu) wycenione wówczas na 400 mln zł. Decyzję w tej sprawie wydał ówczesny minister współpracy z zagranicą Lesław Podkański.
Następnie ARG zmieniła nazwę na Polski Fundusz Gwarancyjny SA (PFG) , który miał stworzyć system poręczeń eksportowych dla firm handlujących ze Wschodem. Próba stworzenia funduszu zakończyła się fiaskiem. Tylko na jednej transakcji przeprowadzonej z łódzkim Galteksem stracono około 50 mln zł. Raport NIK dotyczący sprawy PFG spowodował dymisję ministra Jacka Buchacza, następcy Lesława Podkańskiego (obaj z PSL) . W 1996 roku rząd podjął decyzję o likwidacji PFG. Okazało się jednak, że skarb państwa utracił w rzeczywistości nad nim kontrolę. W lipcu 1996 roku właścicielem PFG stała się Międzynarodowa Korporacja Gwarancyjna SA (MKG) . Choć jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta