Podatkowy raj
Magnes przyciągający inwestorów
Podatkowy raj
Specjalne strefy ekonomiczne ciągle są dla większości regionów głównym pomysłem na przyciąganie zewnętrznych inwestorów i zmniejszanie bezrobocia. Gminy wspierają je więc na różne sposoby. W Polsce powołano 15 specjalnych stref ekonomicznych i 2 parki technologiczne (w Krakowie i Modlinie).
Wydano już ponad 200 zezwoleń na prowadzenie w nich działalności gospodarczej, jednak tylko 40 firm ją rozpoczęło, tworząc ok. 6 tys. miejsc pracy. W dotychczasowych deklaracjach inwestorów jest informacja o nakładach w wysokości 2 mld USD i zatrudnieniu ok. 30 tys. osób.
Najstarsza strefa znajduje się w Mielcu, działa od września 1995 r. i ma istnieć do 2015 r. (część stref do 2017 r.). Strefami zarządzają specjalnie utworzone spółki, w których większościowe udziały ma skarb państwa, a w dwóch z nich - Agencja Rozwoju Przemysłu. Uzyskanie zezwolenia na działalność w strefie oraz korzystanie z wieloletnich ulg podatkowych jest uzależnione od spełnienia określonych dla każdej ze stref wymogów co do wielkości inwestycji lub liczby nowych miejsc pracy.
Firmom działającym w polskich SSE stwarza się więc lepsze warunki niż innym podmiotom działającym w tej samej branży i w tej samej gminie, często w najbliższym sąsiedztwie. Naukowcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta