Mazowieckie na szczycie
Nowe województwa, stare podziały
Mazowieckie na szczycie
Nie sposób określić dokładnej wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych w poszczególnych województwach.
Największe firmy zagraniczne często wzbraniają się przed podziałem swoich łącznych inwestycji na konkretne spółki czy zakłady, rozsiane często po całej Polsce. Bez wątpienia jednak do krajowych liderów należą województwa mazowieckie i śląskie.
Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych (PAIZ), zajmująca się m.in. szacowaniem wielkości napływu inwestycji do Polski, dzieli te inwestycje na województwa pod względem liczby lokalizacji. Główny Urząd Statystyczny natomiast podlicza jedynie wartość spółek z udziałem kapitału zagranicznego, ale dane te publikowane są z bardzo dużym opóźnieniem, wielkości dotyczące np. 1998 roku opublikowane zostaną dopiero pod koniec grudnia tego roku. Z danych GUS wynika jednak, że po I kw. br., do województw mających największy udział w ogólnej liczbie podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego, należały województwa mazowieckie (33,9 proc. wszystkich podmiotów), dolnośląskie (10 proc.), wielkopolskie (9,1 proc.), śląskie (8,6 proc.) oraz pomorskie i zachodniopomorskie (po 7 proc.).
Na placu budowy
Według danych PAIZ, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta