Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak to ze lnem będzie

01 września 1994 | Ekonomia | ES

Zmniejszyła się powierzchnia uprawy roślin włóknistych

Jak to ze lnem będzie

Jeszcze w 1970 roku powierzchnia uprawy lnu w Polsce wynosiła 98 tys. ha, a konopie uprawiano na powierzchni kilkunastu tysięcy ha (w 1960 roku -- 22 tys. ha) , przy czym uprawa roślin włóknistych była jednym z najbardziej opłacalnych kierunków produkcji rolniczej. W roku 1990 powierzchnia uprawy lnu skurczyła się do 30 tys. ha, a konopi do 1 tys. ha. W roku ubiegłym len zajmował już tylko 4 tys. ha, uprawa konopi zaś praktycznie ustała.

Ciekawe, że spadek uprawy roślin włóknistych zbiegł się w Polsce z ich widocznym renesansem w krajach Europy Zachodniej oraz w USA, w których to rejonach następuje nawrót do użytkowania włókien naturalnych. Drugą przyczyną obecnej kariery lnu i konopi jest to, że odkryto szereg ich nowych cennych właściwości, umożliwiających rozszerzenie zakresu wykorzystania roślin włóknistych w nowych dziedzinach gospodarki. Między innymi w medycynie, ponieważ stwierdzono, iż w nasionach lnu są składniki działające antynowotworowo i antysklerotycznie. Ponadto okazało się, że rośliny włókniste wybornie nadają się do rekultywacji gleb skażonych i zdegradowanych, jako że bez żadnego uszczerbku dla swojej późniejszej przydatności potrafią wchłaniać metale ciężkie.

Nieopłacalna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 259

Spis treści
Zamów abonament