Klonowanie wymarłych zwierząt
Największe wydarzenie od wyhodowania owcy Dolly
Klonowanie wymarłych zwierząt
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Odtwarzanie dawno wymarłych organizmów przestało być jedynie fanaberią zafascynowanych klonowaniem naukowców. Przekonuje o tym eksperyment biologów amerykańskich i japońskich, którzy powielili 17-letniego byka z komórek płatka ucha - przez trzy miesiące przetrzymywanych w laboratorium.
Biolodzy dopiero od ponad 3 lat potrafią klonować zwierzęta z komórek somatycznych - bo tyle zaledwie czasu minęło od wyhodowania owieczki Dolly. W próbach tych zawsze jednak wykorzystywali świeże komórki, wkrótce po ich wyizolowaniu z organizmu jakiegoś zwierzęcia: wymion (jak w przypadku Dolly), skóry ogona, małżowiny usznej lub nawet siary. Nigdy jednak nie sięgali po tkanki dłużej przechowywane, gdyż wydawało się, że już się do tego nie nadają.
Nauka bez granic
Eksperyment przeprowadzony przez specjalistów z Uniwersytetu Connecticut oraz Instytutu Hodowli Bydła im. Kamitakafuku w Japonii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta