Zapomniano o etosie i etyce lekarskiej
Nadmiar haseł, brak ekonomicznej kalkulacji
Zapomniano o etosie i etyce lekarskiej
Czterech na pięciu Polaków jest niezadowolonych z tego, jak działa reformująca się ochrona zdrowia. Reformująca się, ale nie zreformowana - zmiany w tej dziedzinie dopiero się rozpoczynają. Jak ocenić ich pierwszy rok? Nie zrealizowały się obietnice o szybkiej poprawie pozycji pacjenta (za którym wbrew zapowiedziom nie zawsze idą pieniądze). Nie zmienił się również los pracowników ochrony zdrowia. Na ich wynagrodzenie bardzo rzadko ma wpływ to, ile i jak pracują. Wszystko wskazuje, że nadmiar haseł, brak ekonomicznej kalkulacji i politycznej odwagi to główne grzechy reformy.
Większość społeczeństwa nie jest zachwycona wprowadzeniem czterech reform społecznych jednocześnie. Najgorzej oceniana jest właśnie reforma ochrony zdrowia. We wszystkich dotychczasowych sondażach i podsumowaniach wypada zdecydowanie najgorzej.
Politycy odpowiedzialni za wprowadzenie zmian w systemie ochrony zdrowia cały rok przekonywali, że niezadowolenie z reformy będzie trwało krótko, a ludzie przekonają się do nowego systemu, gdy zaczną działać jego mechanizmy.
Trudno nie zgodzić się z autorami reformy ochrony zdrowia, że każda zmiana wprowadzana w tej dziedzinie życia byłaby krytykowana. Że akurat w ochronie zdrowia trudno "dopinać na ostatni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta