Gospodarka za granicą
Azja zainteresowana euro
Azjatyckie banki centralne i inwestorzy interesują się coraz bardziej euro, które w rok po wprowadzeniu wydaje im się dobrym środkiem zróżnicowania rezerw, zdominowanych historycznie przez dolara. W ubiegłym roku wstrzymywali się z jednoznacznym stanowiskiem z powodu stopniowego słabnięcia jednolitej waluty do dolara; chcieli też przekonać się, jaki jest poziom oporu nowej waluty. Teraz dochodzą do wniosku, że rosną możliwości zamiany części rezerw na euro.
UE: stałe bezrobocie
W listopadzie wskaźnik bezrobocia w krajach strefy euro wyniósł 9,8 proc., bez zmiany wobec października; w całej UE też nie uległ zmianie i wynosił 9 proc. W poszczególnych krajach wynosił: Hiszpania 15,4 proc.; Francja 10,5; Finlandia 10; Niemcy 9,1; Belgia 8,7; Szwecja 6,6; Irlandia 6; Portugalia 4,7; Austria 4,2. Włochy, Dania, Grecja i Wielka Brytania nie zdążyły obliczyć.
Sojusz giełd w listopadzie
Paneuropejski rynek giełdowy, jaki zamierzają stworzyć giełdy z Londynu, Frankfurtu, Paryża, Mediolanu, Zurychu, Amsterdamu, Brukseli i Madrytu, będzie gotowy w listopadzie - oświadczył prezes giełdy amsterdamskiej AEX George Moeller. Sojusz będzie otwarty w równym stopniu dla osób fizycznych i prawnych. Będzie platformą dla wszystkich i można mówić o prawdziwej demokratyzacji rynku kapitałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta