Dla wszystkich nie starczy
- Ile rozdziałów zamkniemy w tym półroczu
Jakie będą warunki pomocy z Funduszy Strukturalnych
Dla wszystkich nie starczy
Jeśli po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska i inne kraje kandydackie miałyby otrzymywać taki sam wymiar pomocy Brukseli, z jakiego przez lata korzystały kraje śródziemnomorskie, należałoby znacznie zwiększyć budżet Unii albo odebrać dużą część wsparcia beneficjentom z obecnej "piętnastki".
Drugiej z tych możliwości gwałtownie sprzeciwiły się w ostatnich tygodniach Hiszpania, Portugalia i Grecja. Na pierwszą formułę stanowczo nie chcą się zgodzić m.in. Niemcy, Szwedzi, Holendrzy i Austriacy, którzy i tak już dopłacają dużo więcej do europejskiej kasy niż z niej otrzymują. Uzgodnić kompromis należałoby jednak przed 6 kwietnia, kiedy mają się rozpocząć negocjacje o polityce regionalnej z szóstką najbardziej zaawansowanych kandydatów.
Hiszpańskie obawy
Z propozycją rozwiązania sporu wystąpiła Hiszpania - mówią dyplomaci "15". Ma najwięcej do stracenia. Tylko w latach 2000-2006 r. Hiszpanie otrzymają 43 mld euro darowizn z Funduszy Strukturalnych i około 10 mld euro z Funduszy Spójności.
Madryt obawia się, że jeśli obecnym systemem pomocy zostaną objęte nowe kraje członkowskie, zmieni się także poziom dochodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta