Roboty w krwiobiegu
Leki nowej generacji będą działać jak zdalnie sterowana rakieta
Roboty w krwiobiegu
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Bioinżynieria przestaje zajmować się wyłącznie konstruowaniem sztucznych zmysłów oraz elektronicznych protez i coraz śmielej wkracza do mikroświata sterowanego przez mikrokomputery. Pierwszym tego przykładem jest cieńszy od ludzkiego włosa bioniczny chip regulujący funkcjonowanie komórek. Będzie można go wykorzystać zarówno do leczenia chorób, jak i terapii genowej.
Syntetyczne zmysły, sztuczne narządy i coraz doskonalsze protezy kończyn były do niedawna domeną szybko rozwijającej się w ostatnich latach biocybernetyki. Znakomitym wyznacznikiem jej osiągnięć jest podłączane do mózgu pierwsze sztuczne oko częściowo przywracające widzenie osobie ociemniałej, które na początku tego roku wypróbowali amerykańscy specjaliści. Teraz będą budowane wstrzykiwane do organizmu mikroroboty modyfikujące procesy życiowe organizmu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta