Porządek brukselski
Konferencja międzyrządowa Unii Europejskiej i reforma traktatu amsterdamskiego
Porządek brukselski
KLAUS BACHMANN
Obecnie podstawą działania Unii Europejskiej jest traktat amsterdamski, będący kolejną nowelizacją traktatu o Unii Europejskiej. Został podpisany 2 października 1997 r. przez ministrów spraw zagranicznych UE. Po ratyfikacji przez wszystkie kraje członkowskie wszedł w życie 1 lipca 1999 r. Już krótko potem odezwały się pierwsze krytyczne głosy, że jest to kolejny niedoskonały twór prawny, który problemy dalszej integracji i rozszerzenia UE rozwiązuje jedynie połowicznie.
Nie rozwiązane zostały bowiem następujące problemy: jak ma przebiegać podział głosów w Radzie Ministrów po rozszerzeniu, ilu posłów będzie wtedy zasiadać w Parlamencie Europejskim i na jakie obszary ma zostać rozszerzona zasada kwalifikowanej większości w Radzie Ministrów UE.
W dodatkowym protokole szczytu amsterdamskiego przywódcy państw i rządów krajów członkowskich UE postanowili, że po następnym rozszerzeniu każdy kraj będzie delegować już tylko jednego komisarza do Komisji Europejskiej. W ten sposób kraje posiadające dwóch komisarzy (Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania) zrezygnowałyby z jednego komisarza na rzecz nowych członków. Ten zapis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta