Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępstwo nie może się opłacać

24 maja 2000 | Prawo | BZ

KONWENCJA

Powraca konfiskata majątku

Przestępstwo nie może się opłacać

BOGUSŁAW ZAJĄC

W Sejmie znajduje się rządowy projekt ustawy w sprawie ratyfikacji przez Polskę konwencji z 8 listopada 1990 r. o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa. Wygląda więc na to, że konfiskata znowu będzie możliwa lub nawet konieczna.

Zintensyfikowanie przestępczości zorganizowanej prognozowano już na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. W obawie przed tym w październiku 1991 r. I Kongres ONZ ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej zwrócił się z apelem o wprowadzenie do krajowych systemów prawnych przepisu umożliwiającego pozbawienie złoczyńcy dochodu z nielegalnych, kryminalnych źródeł. W nieuzasadnionym przekonaniu, że u nas sprawy potoczą się całkiem inaczej, 23 lutego 1990 r. Sejm usunął z prawa karnego przepisy o konfiskacie. Dominował wówczas pogląd, że konfiskata na rzecz dobra publicznego przychodów z przestępstwa nie licuje z godnością państwa prawa.

Karę konfiskaty mienia - w całości lub w części - wzorem wcześniejszych regulacji przewidywał kodeks karny z 1969 r. Tę karę dodatkową sąd orzekał w razie skazania za zbrodnię bądź przeciwko podstawowym interesom politycznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2018

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament