Kary umowne jako koszty uzyskania przychodów
Z punktu widzenia prawa bilansowego podatkowego
Kary umowne jako koszty uzyskania przychodów
RYS. JACEK FRANKOWSKI
BEATA ROGALSKA, TOMASZ MACIEJ JARAWSKI
Kara umowna różni się od odszkodowania tym, że należy się bez względu na wysokość szkody, i ma charakter bardziej represyjny niż kompensacyjny.
Wydatki podatnika mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie wpłynie na wielkość przychodu. Podobnie jak inne kategorie prawne uregulowane w przepisach podatkowych, niekiedy należy je oceniać na tle pozostałych dziedzin prawa, szczególnie szeroko rozumianej cywilistyki. Taką zależność sugeruje m.in. treść art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf) i analogiczny art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updp). Przepisy te wykluczają możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów. Ustawodawca wyraźnie odwołuje się więc do pojęć uregulowanych w kodeksie cywilnym, wiążąc skutki podatkowe z zaistnieniem konkretnych okoliczności, m.in. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta