Ustawa o pracownikach samorządowych
Ustawa o pracownikach samorządowych
Ustawę o pracownikach samorządowych uchwalono 22 marca 1990 r. (Dz. U. nr 21, poz. 124) . Potem była dwukrotnie nowelizowana: w 1990 r. (Dz. U. nr 43, poz. 253) oraz w 1994 r. (Dz. U. nr 98, poz. 471) . Ta ostatnia zmiana polega na dodaniu artykułu 14 a (jest to art. 1 noweli) . Ten nowy przepis dotyczy także pracowników samorządowych zatrudnionych w ramach stosunku pracy na podstawie wyboru, z którymi stosunek pracy został nawiązany przed 19 czerwca 1994 r. (jest to art. 2 noweli) . Nowelizacja weszła w życie 16 września br. (jest to art. 3 noweli) . A oto ujednolicony przez nas tekst ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych.
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Art. 1. Ustawa określa status prawny pracowników, zwanych dalej pracownikami samorządowymi, zatrudnionych w urzędach gminy, jej jednostkach pomocniczych, związkach komunalnych, zwanych dalej związkami, biurach sejmików samorządowych i innych określonych w przepisach jednostkach administracyjnych gminy.
Art. 2. Pracownikami samorządowymi zatrudnionymi w urzędach i jednostkach wymienionych w art. 1 są osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy na podstawie:
1) w yboru:
a) wójt (burmistrz, prezydent miasta) , i ch zastępcy, członkowie zarządu gminy -- jeżeli statut gminy bądź związku tak stanowi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta