Przeciw konstytucji socjalnej
Przeciw konstytucji socjalnej
Kazimierz Michał Ujazdowski
Debata konstytucyjna w coraz większym stopniu dotyka takich kwestii, jak prawa jednostki odnoszące się do ekonomii i rola państwa w gospodarce. Dyskusja w okół tych kwestii obejmuje problemy, które nie znalazły do tej pory rozstrzygnięcia prawnego.
W grudniu 1989 r. parlament uchylił w całości dwa pierwsze rozdziały konstytucji z 1952 r. , które stanowiły podstawę socjalistycznego ustroju państwa. Z tekstu ustawy zasadniczej zniknęły m. in. przepisy dotyczące szczególnej ochrony własności społecznej i mienia ogólnonarodowego, prawo i obowiązek pracy oraz przepis stanowiący, iż "podstawę ustroju społeczno-gospodarczego PRL stanowi socjalistyczny system gospodarczy oparty na uspołecznionych i socjalistycznych środkach produkcji". Uchylono zatem najbardziej anachroniczne przepisy, które pozostawały w sprzeczności z projektami ustaw gospodarczych planu Leszka Balcerowicza.
Doraźny charakter nowelizacji spowodował, że tylko w ograniczonym zakresie ustanawiała o na nowe regulacje. Parlament nadał konstytucyjną rangę prawu do swobodnej działalności gospodarczej, prawu własności i dziedziczenia nie precyzując jednak, o jaki typ własności chodzi. Pełną regulację miała przynieść nowa konstytucja. Prace nad jej uchwaleniem trwają od 1989 r. aż po dziś dzień.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta