Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samodzielnie czy w spółce

10 października 1994 | Prawo | DP

Jakie opłaty, jakie formalności

Samodzielnie czy w spółce

Izabela Lewandowska

Ktoś prowadzi samodzielnie od trzech lat działalność gospodarczą: handel obwoźny i obnośny artykułami przemysłowymi. Płaci podatek dochodowy zryczałtowany (tzw. ryczałt ewidencjonowany) . Teraz zamierza przyjąć do interesu wspólnika. Czy konieczne jest zawarcie z nim umowy u notariusza?

Nie można odpowiedzieć na to pytanie, jeżeli nie wie się, jakiego rodzaju spółkę zamierzają zawiązać wspólnicy. W formie aktu notarialnego u rejenta musi być obowiązkowo zawarta tylko umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także komandytowej. W tej formie musi też być sporządzony statut spółki akcyjnej. Obowiązkowo w formie pisemnej, ale u notariusza trzeba zawrzeć umowę powołującą spółkę jawną. Wszystkie te rodzaje spółek normują przepisy kodeksu handlowego.

Wybór formy wspólnego prowadzenia interesów należy oczywiście od samych zainteresowanych. Trzeba jednak zaznaczyć, iż sposób powoływania i likwidacji spółek normowanych przez kodeks handlowy jest dla osób nie obeznanych z prawem handlowym dość skomplikowany.

Konieczne jest też kierowanie się w działalności dość rozbudowanymi przepisami tego prawa, prowadzenie ksiąg rachunkowych (tzw. pełnej księgowości) . W razie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 293

Spis treści
Zamów abonament