Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na denominacji nikt nie straci

20 października 1994 | Ekonomia | JB

Początek kampanii informacyjnej NBP

Na denominacji nikt nie straci

Zastosowanie jednolitej stopy przeliczenia we wszystkich operacjach gotówkowych i bezgotówkowych oznacza, że na denominacji tej nikt nic nie straci i także nic nie zyska -- podkreślił wiceprezes NBP Krzysztof Barburski. 1 stycznia 1995 r. o godz. 00: 00 w Polsce zostanie przeprowadzona denominacja, w wyniku której powstanie nowy środek płatniczy odpowiadający 10000 starych złotych. Wymiana starych znaków płatniczych na nowe w obrocie gotówkowym potrwa jednak dwa lata, a stare banknoty będą honorowane w bankach nawet do 2010 r.

Decyzja o denominacji została podjęta w br. w wyniku obserwowanego od 4 lat spadku inflacji i stabilizacji gospodarki. Przygotowania do niej zostały jednak podjęte przez NBP już w 1990 r. Od 2 stycznia do obiegu zostanie wprowadzonych 9 monet (1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złotych) a także 5 banknotów (10, 20, 50, 100 i 200 złotych) , które swoją wartością o dpowiadają stosowanym o becnie banknotom od 100 tys. do 2 mln zł (od 1 stycznia 1995 r. , będą one nazywane "starymi złotymi" -- st. zł) ....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 302

Spis treści
Zamów abonament