Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak z krwi i kości

25 października 1994 | Nauka i Technika | RB

Wynalazca szczepionki przeciw tyfusowi

Polak z krwi i kości

Prof. Rudolf Weigl, wynalazca szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu, nie otrzymał Nagrody Nobla, mimo że był tego blisko, a gdy wysunięto jego kandydaturę (przed II wojną światową) , okazało się, że jego osiągnięcia naukowe nie pasują do statutu nagrody. Z kolei w czasie wojny i po jej zakończeniu na przeszkodzie stanęły względy polityczne.

Rudolf Weigl u rodził się w Preovie na Morawach w 1883 roku. Jego rodzice byli Austriakami. Gdy miał pięć lat, stracił ojca. Matka ponownie wyszła za mąż za Józefa Trojnara, polskiego nauczyciela, który pracował kolejno w gimnazjach w Jaśle, Tarnopolu i Stryju. Drugie małżeństwo matki i atmosfera domu rodzinnego spowodowały, że Rudolf z wyboru stał się Polakiem, co miało w późniejszych latach i stotny wpływ na jego losy.

Rudolf Weigl studiował nauki przyrodnicze i medyczne na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie jego nauczycielem był prof. Józef Nusbaum-Hilarowicz. W 1907 r. otrzymał promocję doktorską, a w 1913 r. został prywatnym docentem parazytologii, anatomii porównawczej i histologii UJK we Lwowie. W czasie I wojny światowej, dzięki subwencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 306

Spis treści
Zamów abonament