Między zasługą a nagrodą
Uczelnie wyższe bez strategii
Między zasługą a nagrodą
Kontynuowanie dotychczasowej polityki budżetowej w stosunku do szkolnictwa wyższego grozi pojawieniem się poważnych napięć społecznych w ciągu 2 -- 3 lat -- przewidywało MEN w maju br. w raporcie przygotowanym na plenarną debatę sejmową poświęconą edukacji. Tymczasem napięcia pojawiły się już teraz, kolejne uczelnie podejmują uchwały protestacyjne, a rektorzy polskich szkół wyższych wydali oświadczenie, w którym zarzucają rządowi, że projekt budżetu na 1995 rok jest niezgodny z programem "Strategii dla Polski".
Rektorzy domagają się, by nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę osiągnęły co najmniej 2 proc. PBK, a nie jak się planuje 0, 7 proc. Poza tym żądają ustanowienia w systemie podatkowym rozwiązań, które zachęcałyby do inwestowania w szkolnictwo wyższe, wprowadzenia racjonalnego systemu stypendiów i kredytów bankowych, zagwarantowanie najniższego wynagrodzenia asystentów na poziomie średniej krajowej, a profesora na poziomie trzykrotnie wyższym. A jeśli te zmiany nie nastąpią, szkoły wyższe zostaną zmuszone do drastycznego ograniczenia przyjęć na studia.
W latach 1990 -- 93 liczba przyjmowanych na I rok studiów wzrosła o 88 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta