Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W XXI wiek na rzepaku

25 października 1994 | Nauka i Technika | KF

Instytut Lotnictwa zakończył badania

W XXI wiek na rzepaku

Po raz pierwszy w historii światowej żeglugi morskiej polski jacht na paliwie z rzepaku przepłynął tego lata Krąg Polarny. Pokonał 1963 mil morskich z Narwiku do A msterdamu. Rejs flagowego jachtu Studenckiego Klubu Żeglarskiego Politechniki Warszawskiej s/ y "Politechnika" odbywał się w zmiennych warunkach pogodowych na akwenach mórz Norweskiego i Północnego. Jachtem dowodził kapitan Jacek Cis. W raporcie z wyprawy napisał, iż polskie ekologiczne paliwo Biopal wyprodukowane z rzepaku według technologii inż. Andrzeja Adamczyka sprawdziło się bez zarzutu. Silnik na ekopaliwie pracował bezawaryjnie, podobnie jak na tradycyjnym paliwie z ropy naftowej. Nie odczuwało się jakichkolwiek różnic.

Pod tymi słowami podpisali się wszyscy członkowie załogi.

Polskie (i zagraniczne) biopaliwa rzepakowe testowali przez 3 lata naukowcy z Instytutu Lotnictwa. Jednym z polonezów "na rzepaku" przejechali 70 tys. km, drugim tylko 17 tys. km, bo złodzieje się nim zaopiekowali. Były krótkie jazdy tarpanem. -- W szystkie próby wypadły pomyślnie, nie z aobserwowaliśmy niekorzystnych objawow w pracy silnika -- mówi dr Zbigniew Pągowski.

Na

zachodzie setki pojazdów jeźdżą na paliwie rzepakowym. U nas są to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 306

Spis treści
Zamów abonament