Puławski UAN grozi konkurentom
Azoty się bronią
Puławski UAN grozi konkurentom
W zeszłym roku Zakłady Azotowe w Puławach wyeksportowały 540 tys. t poszukiwanego na Zachodzie nawozu w płynie UAN, który jest mieszanką saletry amonowej i mocznika za sumę ponad 40 mln USD.
Rynek UAN w Europie Zachodniej wynosi 3 mln t. Z tego 45 proc. -- 1, 2 mln t przypada na import, resztę stanowi własna produkcja. Do 1990 r. 30 proc. importu krajów EWG pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. W wyniku ożywienia popytu na UAN na rynku wewnętrznym USA amerykańscy eksporterzy zaczęli jednak ograniczać dostawy do Europy. Wykorzystały to puławskie azoty i w rok później na rynku krajów Unii Europejskiej 30 proc. importu nawozów azotowych stanowił UAN z Polski. 20 proc. wykorzystywanego w rolnictwie krajów UE płynnego nawozu pochodzi z Polski. 60 proc. eksportowanego z Polski UAN wysyłał bezpośrednio producent, 20 proc. szło za pośrednictwem CHZ Ciech.
Do końca czerwca br. puławskim azotom udało się sprzedać 268 tys. t UAN. W lipcu br. Komisja Wspólnot Europejskich zabroniła jednak sprzedawania UAN z puławskich azotów za mniej niż 89 ECU za 1 t w porcie odbiorcy. Dla polskiego producenta oznacza to, że nawóz ten musiałby podrożeć do ok. 110 USD za t.
Kto jest przeciw
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta