Wszyscy za wzmocnieniem, różnice w szczegółach
Samorząd terytorialny w projektach konstytucji
Wszyscy za wzmocnieniem, różnice w szczegółach
"Rzeczpospolita Polska gwarantuje u dział samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy" -- głoszą obowiązujące przepisy konstytucyjne. Samorząd terytorialny jest obecny we w szystkich rozpatrywanych przez Komisję Konstytucyjną Z gromadzenia Narodowego projektach ustawy zasadniczej. Znalazł się wśród dylematów zaproponowanych przez przewodniczącego Komisji Konstytucyjnej Aleksandra Kwaśniewskiego podczas sejmowej debaty nad zasadniczymi kwestiami ustrojowymi odbywającej się 21 października. Samorządowi poświęcono jednak w dyskusji stosunkowo niewiele miejsca. Nie tylko dlatego, że inne kwestie, choćby ustrojowa pozycja prezydenta i jego stosunki z parlamentem, bardziej zajmowały uwagę posłów. Także dlatego, że -- jak stwierdzono kilkakrotnie -- samorząd terytorialny jest jedną z kwestii najmniej kontrowersyjnych.
Wszystkie projekty opowiadają się za zagwarantowaniem samorządowi udziału w sprawowaniu władzy. Żaden jednak nie wskazuje wyraźnie, jakie jest jego miejsce w trójpodziale władzy. W dyskusji prowadzonej na forum parlamentu część dyskutantów sytuowała samorząd raczej jako element władzy wykonawczej w państwie, inni -- kładąc nacisk na możliwość stanowienia przez samorząd prawa miejscowego -- trochę "w poprzek" tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta