A jednak nie rośnie
A jednak nie rośnie
JÓZEF PŁOSKONKA
Wydawać by się mogło, że przeprowadzona w styczniu bieżącego roku dyskusja, towarzyszące jej stanowisko rządu i wypowiedź Głównego Urzędu Statystycznego, a także idące w ślad za tym informacje prasowe wystarczająco wyjaśniły problem rzekomego wzrostu zatrudnienia w administracji i sprawę zamknęły. Jest inaczej.
Dowodem tego są niedawne (6 lutego) publikacje "Rzeczpospolitej": artykuł Elizy Olczyk i Małgorzaty Subotić "Biurokracja odporna na reformy" oraz kuriozalny wywiad, jakiego udzielił profesor Witold Kieżun.
Artykuł zaopatrzono w nieprawdziwy nadtytuł: "Liczba rządowych urzędników rośnie nieprzerwanie od 1989 roku". Zamieszczony równolegle wywiad pokazuje, że problem zatrudnienia w polskiej administracji nie jest zrozumiały dla osoby z tytułem profesorskim, przedstawionej jako specjalista ONZ. Sprawa wydaje się wymagać szerszego omówienia.
GUS, oprócz zagregowanych danych, z których nie potrafią korzystać niektórzy profesorowie, publikuje co roku dane dotyczące samej administracji publicznej. Zamieszczane są one w roczniku statystycznym, a szczegółowo przedstawione w biuletynach "Zatrudnienie i wynagrodzenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta