Tajlandia, ASEAN i Europa
Tajlandia, ASEAN i Europa
Jesteśmy świadkami ważnego procesu politycznego. ASEAN -- Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, obejmujące Tajlandię, Malezję, Singapur, Filipiny, Indonezję i Brunei stopniowo, ale w sposób odczuwalny zaczyna uwzględniać w swym działaniu problematykę obrony praw człowieka oraz umocnienia instytucji i praktyk społeczeństwa demokratycznego.
Obserwujący ten proces politycy i dyplomaci zachodnioeuropejscy oraz amerykańscy są dalecy od zadowolenia. Nie może zresztą być inaczej, skoro mamy tutaj do czynienia z odrębnymi tradycjami historyczno-kulturowymi, z odmienną od europejsko-amerykańskiej relacją pomiędzy jednostką a społeczeństwem, a także pomiędzy społeczeństwem a władzą. Politolodzy i dyplomaci z Azji Południowo-Wschodniej nie twierdzą, że ich państwa są demokratyczne. Zazwyczaj mówią o stopniowej demokratyzacji dostosowanej do tempa rozwoju ekonomicznego.
Z swej strony państwa ASEAN-u nieufnie patrzą na zacieśniającą się integrację zachodnioeuropejską i terytorialne rozszerzenie Unii Europejskiej. Obawiają się, że ich towary będą miały coraz trudniejszy dostęp do atrakcyjnych rynków europejskich. Z tego powodu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajlandii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta