Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz konkurencji oraz łączenia stanowisk i funkcji

03 lipca 2001 | Prawo | EK

Kodeks spółek handlowych (77)

Zakaz konkurencji oraz łączenia stanowisk i funkcji

  • Poprzednie odcinki Dla zachowania równowagi między poszczególnymi organami podmiotów prawa oraz zapewnienia ochrony ich interesów ustawodawca wprowadza różne instytucje prawne, do których należą zakaz łączenia odpowiednich stanowisk i funkcji w spółkach prawa handlowego oraz zakaz konkurencji.

    Zakaz konkurencji jest pojęciem ogólnym, obejmującym wszelkie zakazy zajmowania się działalnością konkurencyjną lub też uczestniczenia w konkurencyjnym podmiocie w charakterze wspólnika lub członka organu przez osobę pełniącą u przedsiębiorcy funkcje kierownicze lub będącą wspólnikiem spółki osobowej.

    Z porównania zakazów konkurencji obowiązujących pod rządem kodeksu handlowego z ustanowionymi przez kodeks spółek handlowych wynika, iż ustawodawca nie wprowadził istotnych zmian. Różnica polega tylko na wyraźnym określeniu zakresu podmiotowego zakazów - ustawodawca usankcjonował bowiem dotychczasową interpretację przepisów k. h. W wypadku spółek osobowych z mocy k. h. wspólnik był zobowiązany powstrzymywać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesem spółki, w szczególności nie wolno mu było bez wyraźnego lub domniemanego zezwolenia pozostałych

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2356

Spis treści

Listy

Zamów abonament