Poszukiwanie narodowej pamięci
Poszukiwanie narodowej pamięci
ANDRZEJ GRAJEWSKI
Przed rokiem Sejm zdecydowaną większością głosów zatwierdził przedstawioną przez Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (jedenaście osób) kandydaturę profesora Leona Kieresa na prezesa Instytutu. Jego wybór zakończył trwający blisko rok kryzys polityczny i legislacyjny, będący skutkiem kolejnych nieudanych prób wyłonienia kandydata, który w Sejmie otrzymałby trzy piąte głosów.
Pierwszy wyłoniony przez Kolegium kandydat, profesor Witold Kulesza, nie otrzymał w Sejmie wystarczającego wsparcia, profesor Andrzej Chwalba został zmuszony do zrezygnowania z obiegania się o tę funkcję, gdy ujawniono, że nie przyznał się do członkostwa w PZPR. Kolejna próba wyłonienia kandydata przez Kolegium zakończyła się jeszcze na etapie wewnętrznych procedur, kiedy żadna z rozpatrywanych propozycji nie otrzymała większości głosów. Z kolei wskazany przez Kolegium poseł Jerzy Polaczek był kontestowany przez UW i gdy pojawiła się możliwość wyłonienia kompromisowego kandydata, złożył rezygnację przed sejmowym głosowaniem. W tych okolicznościach zgodę na kandydowanie na prezesa wyraził senator Leon Kieres.
Kandydat ostatniej szansy
O kandydaturze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta