Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowna i nieprzejrzysta hybryda

18 września 2001 | Ekonomia | MM

Polemiki Czy można zrezygnować z reformy emerytalnej

Kosztowna i nieprzejrzysta hybryda

MARCIN MASNY

Artykuł Cezarego Mecha i Pawła Pelca ( "Rz" z 13 września ) odpowiada przecząco na tytułowe pytanie, czy można zrezygnować z reformy emerytalnej. Tymczasem system emerytalny wymaga autentycznej reformy, której kształt powinien być wskazany przez referendum.

Sprowokowany koncepcjami Wiesława Kaczmarka tekst zawiera kilka słusznych tez, kilka zupełnie nieuprawnionych stwierdzeń i broni nielogicznego, a być może niekonstytucyjnego systemu emerytalnego. Słuszności tezy o nieprzejrzystości opłat w otwartych funduszach emerytalnych dowodzi fakt, że urząd kierowany przez autorów, w poszukiwaniu obiektywnej miary rentowności funduszu, od miesięcy gubi się w wyliczeniach wewnętrznych stóp zwrotu oraz dźwigni kapitałowych brutto i netto. Istotnie, nikt nie wie, jak porównywać dynamiczną wydajność funduszy w obliczu tylu zmiennych. Racjonalny wybór funduszu jest więc dla klienta niemożliwy. Słusznie też autorzy przypominają, że dotąd brakuje przepisów o wypłatach emerytur z drugiego filaru. W cywilizowanym kraju wdrożenie reformy bez tak podstawowego elementu byłoby nie do pomyślenia. Brakuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2421

Spis treści

Listy

Zamów abonament