Zastawić nie znaczy sprzedać
Razem z ulgą inwestycyjną zniknęły sankcje
Zastawić nie znaczy sprzedać
Zastaw rejestrowy nie jest formą przeniesienia własności. Przedsiębiorcy mogli więc stosować ulgę inwestycyjną wobec środków trwałych nim obciążonych.
Sankcje, jakie grożą podatnikom, którzy z różnych powodów utracili prawo do odpisów, ale wcześniej je zastosowali, zniknęły - zdaniem doradców podatkowych - wraz z jedną z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I jeśli nawet urzędy skarbowe będą próbowały stosować je wobec czytelników, powinni się oni odwoływać, do NSA włącznie - radzą i teoretycy, i praktycy-podatkowcy.
Czytelnicy DOBREJ FIRMY kupili dla swego przedsiębiorstwa samochód dostawczy. Na jego część wzięli kredyt. Bank zażądał zabezpieczenia w formie zastawu rejestrowego. - Prowadzimy samodzielnie księgę przychodów i rozchodów. Nasza firma spełniała rok temu (i nadal spełnia) wszystkie warunki pozwalające zastosować ulgę inwestycyjną. Nie jesteśmy jednak pewni, czy nam się ona należała, ponieważ mieliśmy kłopot z rozstrzygnięciem, czy zastaw jest formą przeniesienia własności, czy nie. Nie wiemy też, co mógłby nam w związku z tą ulgą zrobić urząd skarbowy, gdybyśmy zlikwidowali działalność w przyszłym roku - piszą Bogdan i Grażyna W.
BANK WZIĄŁ BEZ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta