Przeniesienie własności akcji spółki publicznej poza obrotem giełdowym
Przeniesienie własności akcji spółki publicznej poza obrotem giełdowym
Andrzej W. Wiśniewski
"Gazeta Wyborcza" z 15 listopada br. doniosła, że w spółce publicznej Krak Chemia "właścicielem 400 tys. akcji serii B stał się krakowski INTER-KRAKBANK, który kupił je w drodze cywilnoprawnych umów kupna-sprzedaży".
Wiadomość ta zbulwersowała środowisko giełdowe, gdyż możliwość dokonywania pozagiełdowych transakcji papierami wartościowymi dopuszczonymi do obrotu publicznego nie jest wcale oczywista; mamy tu do czynienia z szarą strefą powstającą na styku niedostosowanych wzajemnie regulacji prawa o publicznym obrocie papierami wartościwymi i funduszach powierniczych (p. p. w. ) oraz kodeksu handlowego. P. p. w. w yraźnie dopuszcza w art. 54 § 3 wtórny obrót publiczny poza giełdą w niektórych wypadkach, m. in. w stosunkach między osobami fizycznymi, milczy natomiast na temat obrotu niepublicznego. Kolejna notatka w "GW" z 24 listopada wskazuje, że Komisja Papierów Wartościowych ma wątpliwości co do ważności transakcji akcjami Krak Chemii.
Zanim przejdę do analizy poblemu, chciałbym zwrócić uwagę, że notatka prasowa i stanowiące jej podstawę zgłoszenie zredagowane przez INTERKRAK-BANK sformułowane są rażąco niepoprawnie. Po pierwsze -- termin "kupnosprzedaż" jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta