Wydobywać nie niszcząc
75 lat PIG
Wydobywać nie niszcząc
Rozmowa z prof. Stanisławem Speczikiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie
75 lat działalności instytutu to także najciekawszy kawałek historii Polski. Przypomnijmy, 3 kwietnia 1919 r. grupa posłów z Wincentym Witosem wystąpiła z wnioskiem nagłym do Sejmu Ustawodawczego o niezwłoczne powołanie Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. W okresie międzywojennym 50 proc. geologów pracowało w PIG. Jakie były najważniejsze dokonania instytutu w tamtych latach?
Zanim nastąpiło oficjalne powołanie PIG na mocy uchwały Sejmu, działał on już wtedy od kilku miesięcy. Twórcy odrodzonego wówczas państwa polskiego w idzieli potrzebę zaopatrzenia kraju w bogactwa naturalne, co było podstawą jego rozwoju i jakiegokolwiek dobrobytu. O budowie geologicznej Polski przedtem nie było wiadomo zbyt wiele. Wyjątkowo były prowadzone prace w różnych zaborach. Najważniejszym zatem dokonaniem PIG jest rozpoznanie budowy geologicznej Polski w nowych jej granicach, jakie uzyskala w 1918--1919 r. Odkryto wówczas złoże rud żelaza w Rudkach oraz fosforytów w Rachowie. Stwierdzono obecność karbonu produktywnego nad Bugiem. Prowadzono badania złóż soli potasowych w Kałuszu i Stebniku. Poszukiwano mangan w Górach Czywczyńskich. Intensywnie badano Polskie Zagłębie Węglowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta