Nieuchwytna czarna materia
Gdzie jest 90 proc. masy wszechświata?
Nieuchwytna czarna materia
Sylwester Walczak z Nowego Jorku
Astronomowie i astrofizycy nie mogą znaleźć materii, stanowiącej 90 proc. domniemanej masy wszechświata. W ciągu o statnich 20 lat pojawiło się w iele przesłanek wskazujących na to, że galaktyki i ich grupy nie mogłyby zachować swego kształtu, gdyby nie potężne siły grawitacyjne, zapobiegające bezładnemu "rozbiegnięciu" gwiazd w przestrzeni kosmicznej. Jednocześnie jednak masa zaobserwowa -nych składników galaktyk: gwiazd i obłoków materii, jest około dziesięcio -krotnie niższa od tej, która jest potrzebna do wytworzenia, spajającej ga -laktyki, grawitacji. Naukowcy doszli więc do przekonania, że znaczną część wszechświata musi stanowić niewidoczna, tzw. czarna materia, której coraz intensywniej poszukują. Określenie natury i ilości czarnej materii w kosmosie jest w tej chwili głównym problemem kosmologii; o bsesją wszystkich zaangażowanych w badanie wszechświata u czonych.
Mieli oni nadzieję, że przynajmniej część tajemnicy wyjaśni umieszczony niedawno na orbicie okołoziemskiej teleskop Hubble'a. Jest o n w stanie wykryć obiekty stukrotnie ciemniejsze od tych, które potrafią zaobserwować najlepsze teleskopy z powierzchni Ziemi. Jedna z teorii mówiła, że znaczna część "zaginionej" masy wszechświata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta