W drodze do Unii Europejskiej
Raport Fundacji Bertelsmanna
W drodze do Unii Europejskiej
Krystyna Grzybowska
Nowe demokracje w krajach Europy Środkowej i Wschodniej poczyniły znacznie większy postęp na drodze do integracji z Europą, niż to się przyjęło sądzić. Powrót do systemu zdominowanego przez ideologię komunistyczną jest w ykluczony. Proces dopasowywania państwowych struktur do demokratycznych wzorów jest właściwie zakończony. Nowe konstytucje odzwierciedlają demokratyczny rozwój tych krajów -- to ocena raportu Fundacji Bertelsmanna udostępnionego prasie przed szczytem Unii Europejskiej w Essen.
Raport sporządzony został przez Grupę Badawczą Europa przy Uniwersytecie w Moguncji i Generalną Dyrekcję Politycznych Stosunków Zagranicznych Komisji Europejskiej. Dokument nosi tytuł "Europa Środkowa i Wschodnia na drodze do Unii Europejskiej", nie zawiera jednak terminów przystąpienia państw "szóstki" do Unii ani żadnych prognoz -- przedstawia się w nim jedynie stan gotowości poszczególnych krajów do integracji z UE.
W Polsce jako pierwszym państwie postkomunistycznym -- czytamy w raporcie -- ponad połowę produktu krajowego brutto wypracował sektor prywatny. Inne stowarzyszone z Unią kraje podążają jej śladem. Najpoważniejszym problemem Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Bułgarii i Rumunii jest proces...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta