Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkurent z południa

09 grudnia 1994 | Świat | MW

Kraje śródziemnomorskie w polityce Unii Europejskiej

Konkurent z południa

Maria Wągrowska

Unia Europejska ma nową miłość: piękne i chętnie odwiedzane przez mieszkańców Europy Zachodniej kraje położone na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Szczyt "12" w Essen ma przyjąć strategię rozwoju stosunków między dwiema Uniami -- Europejską i Arabskiego Maghrebu. Plany współpracy UE z Maghrebem i generalnie z państwami Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu są tak ambitne, że mogą o słabić zainteresowanie UE zbliżeniem z Europą Środkową i oddalić perspektywę naszego członkostwa.

Krąży nawet opinia, że RFN, uchodząca za adwokata naszych interesów wobec Unii, oraz Francja, troszcząca się tradycyjnie o kontakty "12" z państwami śródziemnomorskimi, dobiły politycznego targu. Bonn i Paryż postanowiły koordynować swe poczynania jako kraje kolejno przewodniczące pracom UE (RFN w kończącym się półroczu, a Francja od stycznia do lipca 1995 r. ). Dyplomaci bońscy zaprzeczają kategorycznie, jakoby rozwój kontaktów z krajami Afryki Północnej miał się odbywać kosztem Europy Środkowej. Podkreślają, że poszerzenie Unii Europejskiej o takie państwa jak Polska jest strategicznym wyborem Republiki Federalnej Niemiec. Dyplomacji niemieckiej chodzi o ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 344

Spis treści
Zamów abonament