Nie izolować, nie popierać
Nie izolować, nie popierać
PIOTR KOŚCIŃSKI
W niedawno opublikowanym w "Rzeczpospolitej" wywiadzie nowy minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz powiedział, że "trzeba myśleć", co zrobić z naszymi stosunkami z Białorusią. I bardzo słusznie, dotychczasowa polityka nie przyniosła bowiem spodziewanych efektów. A nawet więcej - okazała się nieskuteczna.
Postępowanie Polski (a także np. państw Unii Europejskiej) wynika z dwóch przesłanek. Po pierwsze, Polska uznaje, że władze Białorusi łamią podstawowe prawa obywatelskie - ograniczają swobodę słowa, zrzeszania się i zgromadzeń, uniemożliwiają przeprowadzenie wolnych i demokratycznych wyborów. Po drugie, uznajemy, że wprowadzenie nowej konstytucji Białorusi po referendum w 1996 r., a zwłaszcza powołanie wówczas nowego parlamentu odbyło się z rażącym naruszeniem prawa - referendum nie miało mocy stanowiącej, a nowy, dwuizbowy parlament powstał wówczas nie w drodze wyborów, lecz z tych dotychczasowych deputowanych, którzy poparli prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.
W konsekwencji nasze stosunki z władzami Białorusi zostały drastycznie ograniczone. Nie ma na przykład żadnych wizyt przedstawicieli władz, z wyjątkiem ekspertów (choć bywają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta