Interes wierzycieli na pierwszym planie
Interes wierzycieli na pierwszym planie
Upadłość i niewypłacalność jest we współczesnej gospodarce zjawiskiem naturalnym. Rozwiązanie tego problemu to główny cel projektu nowego prawa upadłościowego.
Tak mówił podczas konferencji 14 grudnia w Ministerstwie Sprawiedliwości prof. dr hab. Feliks Zedler. Kierował on zespołem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, który dokument ten przygotował. Projekt oceniali naukowcy i praktycy.
Obowiązujące dziś prawo upadłościowe i prawo o postępowaniu układowym z 1934 r. są przestarzałe, realizują idee z końca XIX w. Procedury w nich przyjęte odznaczają się przewlekłością. Nie dają wierzycielom szans na efektywne dochodzenie należności od nieuczciwych dłużników. Jednym z istotnych mankamentów obecnego systemu jest oddzielenie postępowania układowego od upadłościowego. Wierzyciele nie mają wpływu na jego otwarcie, nie mogą złożyć zażalenia. W praktyce jego rozpoczęcie może dać nieuczciwemu dłużnikowi dwa lata bezkarnego niespłacania zobowiązań.
Projekt nowego prawa upadłościowego, tak jak obecne przepisy, ogranicza się do upadłości przedsiębiorców. Jego autorzy za przedwczesne uznali uregulowanie kwestii tzw. upadłości konsumenckiej, nie mającej - przynajmniej formalnie - związku z działalnością zarobkową. Tę regulację celowo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta