Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przetrwać kryzys

10 stycznia 2002 | Ekonomia | BC
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Przemysł ciężki Hutnictwo musi zreformować się samo

Jak przetrwać kryzys

BARBARA CIESZEWSKA

Hutnictwo stało się jednym z najpoważniejszych, nierozwiązanych problemów gospodarczych ostatnich 12 lat. Jeśli nie nastąpią szybkie zmiany, jeszcze w tym roku import wyrobów hutniczych może przekroczy 50 proc. krajowego zapotrzebowania (dzisiaj wynosi ok. 40 proc.), co oznaczałoby początek końca tej branży.

- Trzeba zrobić wszystko, aby nie stracić połowy krajowego rynku - alarmuje Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Polska gospodarka nie zawali się, jeśli huty zbankrutują, gdyż branża ta ma niewielki udział w wielkości sprzedaży w gospodarce narodowej (1,69 proc., w sprzedaży samego przemysłu nieco ponad 3 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że przy obecnym bezrobociu likwidacja ponad 30 tys. miejsc pracy, bo tyle wynosi zatrudnienie w hutnictwie, mogłaby się zakończyć poważnym kryzysem.

Wysoki poziom importu wyrobów hutniczych pogarsza ponadto bilans handlowy kraju. - O zdecydowanym wzroście eksportu, przy obecnym kursie dolara, można tylko marzyć - mówią szefowie z hutniczej branży.

Strata sektora hutniczego na koniec listopada ubiegłego roku wynosiła ponad 1 mld zł. Od strat z 2000 r. była już wyższa o ponad 900 mln zł.

Obronić się przed bankructwem

Jak w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2515

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament