Krócej albo wcale
- Krócej albo wcale: Trzeba zacząć myśleć o skracaniu czasu pracy
- Public relations: Wizja budowy reputacji
- Markowa obsługa klienta: Nie wystarczy być miłym Opinie Trzeba zacząć myśleć o skracaniu czasu pracy
Krócej albo wcale
JAN MĄDRY, RAFAŁ SZCZEPANIK
Za kilkanaście lat będziemy pracować nie 40, lecz 16-24 godziny tygodniowo. Pracodawcom może się to nie podobać, ale cóż... prawa matematyki są nieubłagane.
Jeremy Rifkin, jeden z bardziej znanych amerykańskich politologów i ekonomistów, stwierdził w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej": "Na początku rewolucji przemysłowej mieliśmy 72-godzinny tydzień pracy. Potem było 60 godzin, dziś jest około 40. A płace cały czas rosły i konkurencyjność europejskiej czy amerykańskiej gospodarki też rosła. Robotnicy w krajach rozwiniętych pracują dziś blisko dwa razy krócej niż ich dziadkowie sto lat temu i zarabiają wielokrotnie więcej. Ta droga się sprawdziła, trzeba więc nią iść".
Nieco mniej radykalny jest Peter Drucker, amerykański guru zarządzania, ale zgadza się, że za kilkanaście lat rynek pracy nie będzie w stanie zapewnić zatrudnienia na tyle godzin co dziś. Zmniejszoną do dwóch trzecich, a może do połowy liczbę godzin pracy trzeba będzie inaczej podzielić.
Dlaczego tak się dzieje i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta