Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wolno urzędowi, a czego nie wolno

06 marca 2002 | Prawo | BR

Błędy w deklaracji VAT

Co wolno urzędowi, a czego nie wolno

BEATA ROGALSKA

Ustawa o VAT wyznacza obowiązki nie tylko podatnikom, ale i organom skarbowym.

Zakres obciążenia fiskalnego w podatku od towarów i usług ustala relacja podatku należnego i naliczonego. Dla celów opodatkowania VAT są to dwie podstawowe wartości określające rozmiar zdarzenia gospodarczego. Podatnik deklaruje je, wykazując wysokość zobowiązania podatkowego albo odpowiednio - zwrot różnicy podatku lub podatku naliczonego.

Zobowiązanie podatkowe, kwota zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.), wynika z deklaracji, chyba że urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości (art. 10 ust. 2). Jest to więc dokument wyłącznie deklaratoryjny, w którym podatnik samodzielnie, bez wezwania stwierdza wysokość wpłaty do urzędu skarbowego. Reasumując: zobowiązanie podatkowe ma źródło w udokumentowanej fakturą operacji gospodarczej, a nie w deklaracji. Powstaje z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2562

Spis treści
Zamów abonament