Wszystko, co służy obronie państwa
Wszystko, co służy obronie państwa
- ZWOLNIENI ZE ŚWIADCZEŃ OSOBISTYCH
- NIE MOGĄ BYĆ PRZEDMIOTEM ŚWIADCZEŃ
Obowiązkowym świadczeniem na rzecz obronności jest wszystko, co służy obronie państwa czy choćby sprawdzaniu gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych. Może to być zarówno praca kuriera, jak i użyczenie auta lub nieruchomości.
Do wykonywania świadczeń osobistych może być zobowiązany każdy obywatel polski, w wieku od 16 do 60 lat (z wyjątkami - ramka) - i to zarówno w czasie pokoju, jak i w razie mobilizacji. Tzw. świadczenia rzeczowe są obowiązkiem urzędów i instytucji państwowych oraz przedsiębiorców, a także osób. Decyzje w tej sprawie podejmuje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Odwołać się od nich można do wojewody. Wynika to z ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, jeszcze z 1967 r. Konkretyzujące te obowiązki rozporządzenie Rada Ministrów wydała 5 lutego 2002 r. (Dz. U. nr 18
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta