Szklana kurtyna
Szklana kurtyna
W okresie letniego politycznego zastoju rozmowy Rosji i Unii Europejskiej w sprawie Kaliningradu wywołują szczególnie silny rezonans. Problem nabrał prawdziwie europejskiego wymiaru, a nawet filozoficznego. I nie przypadkiem, w końcu chodzi o ojczyznę wielkiego Immanuela Kanta.
W związku z Kaliningradem czołowe media europejskie analizują obecnie układ sił w UE i rolę w niej Francji. Na spotkaniu z Putinem w Soczi, wbrew ustaleniom Unii przyjętym w Sewilli, Chirac zgodził się z koniecznością wprowadzenia specjalnego, w niczym nienaruszającego suwerennych praw Rosjan - reżimu komunikacji z odciętym od reszty kraju obwodem. W tym kontekście media piszą też o rosnącej roli Rosji w Europie i na świecie: Chirac - podkreślają - nie przypadkiem uczynił celem swojej pierwszej podróży po wyborach właśnie Rosję, a nie jak dotąd i zgodnie z wieloletnią tradycją - Niemcy. W związku z tym dyskutuje się też o politycznej przyszłości Putina oraz o wzajemnych relacjach między tym, co suwerenne i ponadnarodowe w jednoczącej się Europie.
Oczywiście, jak w przypadku każdego wielkiego projektu, pojawili się też szaleńcy: pewien litewski uczony w liście do Putina zaproponował budowę podziemnego tunelu, której koszty wycenił na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta