Jak założyć agencję ochrony osób i mienia
Z licencją i koncesją
Jak założyć agencję ochrony osób i mienia
RYS. MAŁGORZATA MALINOWSKA
Zainteresowanie świadczeniem usług ochroniarskich jest niezmiennie duże. Czytelnicy pytają, kto może taką agencję założyć i jakie potrzebne są do tego dokumenty. Muszą jednak pamiętać, że na rynku utrzymać się można tylko dobrze zarządzając przedsiębiorstwem.
Przepisy regulujące wydawanie koncesji na świadczenie usług ochroniarskich:
- ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. nr 114, poz. 740 ze zm.),
- rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 maja 1998 r. w sprawie rodzajów dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia (Dz.U. nr 69, poz. 457).
W latach dziewięćdziesiątych powstało ok. 8 tys. firm ochroniarskich, pilnujących osób i mienia. Po uchwaleniu ustawy z 22 sierpnia 1997 r., zwiększającej wymagania wobec przedsiębiorstw prowadzących taką działalność, ich liczba znacznie spadła. Funkcjonuje ich blisko 3,3 tys. Zatrudniają ponad 150 tys. osób.
Za wiedzą resortu
Jak wynika z ustawy o ochronie osób i mienia, podjęcie działalności gospodarczej w tej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta