Czas usunąć bariery
Czas usunąć bariery
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
MICHAŁ WOJCIECHOWSKI
Szkoły wyższe w Polsce na tle całości szkolnictwa, a także na tle gospodarki i administracji w ogóle prezentują się zupełnie dobrze. Od 1989 roku liczba studentów wzrosła trzykrotnie, przy umiarkowanych wydatkach, nieznacznym tylko zwiększeniu liczby wykładowców i bez uchwytnego spadku poziomu, w warunkach wolności w wielu dziedzinach poprawionego. Wzrosły zarobki. Powiększa się baza materialna (nowe budynki i całe nowe szkoły). Relatywnie mało jest problemów z korupcją i porażek.
Źródła sukcesu
Jest ich z pewnością kilka i wszystkie są ważne. Zacznijmy od tego, że z natury uczelni wynika żądanie wysokich kwalifikacji, sprawdzanych przez tych, którzy już je mają. Wymóg przedstawienia doktoratu, a potem habilitacji wyklucza przy awansach uznaniowość typową dla administracji państwowej (a także w oświacie) i dla wielu zbyt dużych przedsiębiorstw. Metoda kooptacji przez grono profesorów się sprawdza.
To grono specjalistów dysponuje dużą wolnością w ustalaniu programów, tematów i wymagań, a przede wszystkim jest rzeczywiście samorządne. Pojedynczy profesor ma znaczną swobodę kształtowania czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta